📝 Наталія Ковиня, психолог-консультант, арт-терапевт, спеціаліст з МАК та НЛП, сексолог, арт-коуч, член Міжнародної Федераціїї Арт-терапії і самореалізації особистості
💬 На просторах інтернету є багато інформації на цю тему! Я пропоную розпочати дослідження цієї теми з розуміння самого слова “Захист”
👉 Захист - заступництво, охорона, підтримка
👉 Брати під захист - заступатися за кого-небудь або за що-небудь, захищати від посягань, нападу
Психіка людини створює “охоронців”, “Захисників” Особистості для Підтримки та Захисту Особистості від:
😡негативних впливів Зовнішнього Середовища
😡Внутрішніх конфліктів та невирішених проблем
😡“Нападів” та “Посягань” на психіку
🧩 Поняття “психологічного захисту” вийшло з Психоаналізу. Сам термін “захисні механізми” був введений Зігмундом Фрейдом. Потім його дочка Анна Фрейд разом з послідовниками батька, досліджували цю тему. Якщо пояснити Психологічні захисти через Метафору: “Ви потребуєте захисту і для цього створили або найняли “Охоронну фірму”, якій делегували Всі повноваження вашого Захисту!
А саме:
• що вважати загрозою чи нападом?! Тобто, нападом на психоемоційну Власність Людини!
• зʼясовувати рівень цієї загрози
• вирішувати, який саме захист або стратегії захисту потрібні в кожному випадку…
🙏 Психологічний захист є важливим механізмом захисту Психіки від різних стресорів та впливів, які можуть порушити психоемоційний стан людини та призвести до розвитку різних психічних розладів, психосоматичних розладів та ще багато чого…
👉 Захисний механізм психіки - це неусвідомлений психічний процес, спрямований на мінімізацію негативних переживань. Захисні механізми психіки діють на різних рівнях та відображаються в поведінці людини. Захисні механізми повʼязують із певними патернами поведінки та проявами поведінкових реакцій. Різні види механізмів психологічного захисту та копінг-стратегії допомагають Людині (я розглядаю людину як багаторівневу систему, а не тільки як Особистість) зберегти стійкість та відчуття безпеки в складних ситуаціях. Психологічний захист є важливим механізмом формування психіки Особистості. Він допомагає людині відчувати себе захищеною та забезпечує стійкість психіки до негативних впливів зовнішнього світу.
❗️Але…. Як завжди є одне (а може й не одне) Але!!! Якщо механізми Психологічного захисту примітивні, використовуються неправильно або занадто часто, вони можуть призвести до розвитку психічних розладів та проблем з адаптацією до реальності. Хоч Захисні механізми часто сприймаються як негативні реакції, ми всі потребуємо їх, щоб тимчасового полегшити стрес і захистити Самооцінку в критичні моменти, дозволяючи нам зосередитися на тому, що необхідно цієї миті!