✍️ Юлія Кларк, психолог-консультант, фахівець з гештальт-терапії
💬 У сучасному глобальному цифровому суспільстві, коли людина зі своїми знаннями є головним ресурсом та драйвером розвитку, а концепція навчання протягом усього життя набуває популярності, все більше говоримо про роль та можливості розвитку емоційного інтелекту (ЕІ) в професійному розвитку.
🧩 Взаємозв’язок між роботою та емоціями проявляється в тому, що
з одного боку, в тому, що праця зумовлює Ваше суб’єктивне благополуччя, впливає на самооцінку, заробітну плату, соціальний статус, є джерелом позитивних та негативних емоцій,
з іншого – емоції впливають на поведінку, які безпосередньо впливають на продуктивність особистої діяльності та командної роботи.
👉 Люди, в яких високий рівень ЕІ:
• отримують більше задоволеність від праці
• спроможні побудувати гармонійні та продуктивні стосунки з колективом (керівництвом, споживачами продукції)
• спроможні генерувати та реалізовувати нові ідеї та ефективні рішення
• спроможні мотивувати себе на активну діяльність з досягнення своїх цілей,
• мають розширені можливості вибору стратегій у професійній діяльності на основі усвідомлення своїх емоцій, потреб та мотивів поведінки.
🔗 Високий рівень ЕІ є однією з основних вимог до професіоналізму з одного боку, а з іншого - розвиток ЕІ позитивно впливає на ефективність діяльності (від постановки цілей до їх реалізації), розширюючи можливості професійного зростання.
😉 Розвиток вміння розпізнавати розуміти власні емоції допомагає зрозуміти, що собою являють емоції та переживання інших людей, як можна шукати підхід до співрозмовника, вміння управляти емоціями інших.
💌 Підтримую Вашу зацікавленість у розвитку емоційного інтелекту,
З повагою, Юлія Кларк, психолог.